بودجه سال ۹۵ آتش‌نشانی بیش از ۴ برابر بودجه سال ۹۱
بودجه سال ۹۵ آتش‌نشانی بیش از ۴ برابر بودجه سال ۹۱

ناصر اماني، معاون توسعه و برنامه‌ريزي شهرداري تهران اين خبر را ديروز در صحن علني شوراي شهر اعلام كرد. ديروز سقف بودجه شهرداري تهران هم به تصويب رسيد. عليرضا دبير، رئيس كميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران از بودجه ۶۱۵ ميليارد توماني سازماني آتش‌نشاني براي سال۹۶ خبر داد.

اما ناصر اماني ديروز درباره اخطارهاي شهرداري تهران به ساختمان پلاسكو نيز گفت: بارها نه‌تنها به بنياد مستضعفان و جانبازان به‌عنوان مالك پاساژ بلكه به صاحبان ادوات و حتي مستأجرين اين پاساژ، تذكرات و اخطارهاي لازم درمورد ناايمن‌بودن اين مجموعه داده شده بود.

اينطور كه معاون شهردار تهران ديروز يادآور شد، طبق قانون، اصناف پاساژ پلاسكو مي‌توانستند حتي باوجود مخالفت مالك با جلب موافقت امور صنفي مربوطه نسبت به ايمن‌سازي‌ اين مجموعه اقدام كنند. وي با اشاره به اينكه در تاريخ ۲/۴/۸۲ يعني حدود ۱۵سال قبل معاون املاك بنياد جانبازان به‌دنبال نامه‌هاي اخطار شهرداري طي نامه‌اي به شهردار منطقه۱۲ درخواست نوسازي پاساژ پلاسكو را مطرح كرده بود، گفت: پس مالك مطلع بوده است. اما ما افتخار داريم كه براساس فرمايش مقام معظم رهبري اولويت‌مان ابتدا جمع كردن و سروسامان دادن به عواقب اين حادثه باشد تا بعد در فرصت مناسب اسناد و مدارك كافي درباره مسببين اين حادثه را ارائه كنيم.

اماني خطاب به اعضاي شوراي شهر هرگونه كمبود تجهيزات آتش‌نشاني براي اطفاي حريق پاساژ پلاسكو را رد كرد و گفت: ساعت ۷و ۵۸دقيقه و ۲۲ثانيه خبر آتش‌سوزي به آتش‌نشاني داده شد و ساعت ۸و ۲دقيقه نيروهاي اطفاي حريق با ۸بالابر ۵۵متري و ۲۵متري بر سرصحنه حاضر شدند كه البته تنها از ۴بالابر استفاده شد بنابراين اصلا نيازي به استفاده از هلي‌كوپتر نبود.

آن هم درشرايطي كه ظرفيت آب هلي‌كوپتر تنها ۲هزار ليتر است اما شيلنگ‌ها و نردبان‌هاي ۵۵متري آتش‌نشاني بدون محدوديت به آب دسترسي داشتند. وي همچنين اعتبارات اختصاص‌يافته به سازمان آتش‌نشاني را طي سال‌هاي ۱۳۸۶تا ۱۳۹۴برابر با هزار و ۷۱۹ميليارد تومان اعلام كرد و گفت: عملكرد بودجه آتش‌نشاني در اين مدت اما هزار و ۷۹۶ميليارد تومان بود كه ۷۷ميليارد تومان بيشتر از بودجه مصوب بود. ضمن اينكه در سال گذشته نيز، ۴۶۳ميليارد تومان بودجه براي سازمان آتش‌نشاني به تصويب رسيد كه ۴۱۲ميليارد آن محقق شد البته ۸۸ميليارد تومان حواله براي خريد تجهيزات صادر شده است. همچنين طي سال‌هاي اخير ۷۹۹خودروي آتش‌نشاني خريداري شده است.

معاون برنامه‌ريزي و توسعه شهري از تلاش‌هاي صورت‌گرفته از سوي مهدي تندگويان، عضو شوراي شهر براي شهيد ايثارگر قلمداد شدن شهداي آتش‌نشان از سوي بنياد شهيد هم قدرداني كرد و گفت: در تاريخ۱۰/۵/۹۵ بعد از حادثه تلخ شهادت ۲نفر از آتش‌نشانان به نام شهيد عباسي و شهيد قانع طي نامه‌اي از محضر مقام معظم رهبري استدعا كرديم كه شهداي عمليات آتش‌نشاني نيز از سوي بنياد شهيد پذيرفته شوند كه معظم‌له موافقت كردند‌.

  • نگاه اعضا به وضعيت آتش‌نشاني

ديروز عليرضا دبير، رئيس كميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر با اظهار اميدواري بابت اينكه تهديد پيش آمده در پي حادثه پلاسكو تبديل به فرصت در بحث ايمني شهر شود، گفت: بودجه سازمان آتش‌نشاني در سال۹۱ كلا ۱۲۵ميليارد تومان بود و با كمكي كه شوراي شهر كرد امسال اين رقم ۵۳۵ميليارد تومان در ۳رديف خريد تجهيزات، توسعه ايستگاه‌ها و حقوق و دستمزد است. براي سال آينده نيز پيشنهاد شهرداري براي بودجه آتش‌نشاني ۶۱۵ميليارد تومان است.

پيشنهادي كه دبير چندين بار بر آن تأكيد داشت اين بود كه از سال آينده سهم آتش‌‌نشاني از محل ۲درصد عوارض و پروانه ساخت به جاي اينكه به خزانه شهرداري تهران واريز شود، مستقيم به سازمان آتش‌نشاني پرداخت شود و حتما درآمد حاصل از اين محل به خريد تجهيزات اختصاص يابد. الهه راستگو نيز گفت:

در ديداري كه با آتش‌نشانان داشتم دو دين را به گردن من گذاشتند كه لازم است اعضاي شورا آن را عملي كنند؛ نخست تصويب لايحه حمايتي درباره سختي كار و دوم شهيد اطلاق‌شدن جانباختگان آتش‌نشاني. نظر عباس جديدي نيز اين بود كه اولويت‌هاي بودجه سال ‌آينده بايد حمل‌ونقل ريلي، ايمن‌سازي‌ و هوشمند‌سازي‌ شهر باشد و در واقع به اين وسيله بودجه شهر بيشتر جنبه سرمايه‌اي داشته باشد تا هزينه‌اي. رحمت‌الله حافظي هم خواستار محاكمه بدون اغماض مسببين حادثه پلاسكو شد.

وي همچنين بر لغو انحصار خبري در پوشش اخبار حادثه پلاسكو تأكيد كرد و خطاب به رسانه ملي گفت: به‌دور از جناح‌بندي سياسي از كارشناسان براي تحليل حادثه آتش‌سوزي پلاسكو دعوت كند و اولويتش را مردم قرار دهد. وي از شهرداري تهران نيز خواست تا درمورد ميزان تخصيص اعتبار به آتش‌نشاني به‌صورت درست و صحيح اطلاع‌رساني كند.

همچنين به گفته محسن سرخو، شوراي شهر تهران پس از آتش‌سوزي خيابان جمهوري در سال۹۳ سعي كرد با تصويب ۴مصوبه شهرداري را مكلف كند كه استانداردهاي لازم را در به‌روزكردن تجهيزات آتش‌نشاني لحاظ كند. وي بر استفاده از هلي‌كوپتر در حريق‌ها هم تأكيد داشت. رضا تقي‌پور، ديگر عضو شوراي شهر نيز با تأكيد بر اينكه مطابق فرمايشات مقام معظم رهبري بايد همگي مسئولان تلاش كنند تا در روز تشييع پيكر شهداي حادثه پلاسكو به تسكين آلام خانواده‌هايشان بپردازند، گفت:

از مسئولان دولتي مي‌خواهم در قضيه حادثه پلاسكو فرار به جلو نكنند. وي همچنين از شوراي نگهبان خواست تا كاهش درآمد حاصل از محل ارزش افزوده را خلاف قانون دانسته و به آن رأي ندهند.اقبال شاكري، ديگر عضو شوراي شهر هم با اشاره به اينكه سازمان آتش‌نشاني به بنياد مستضعفان و هيأت مديره و به هر كسي كه دستش رسيد درباره ناامني ساختمان پلاسكو به‌صورت كتبي و شفاهي اخطار داده بود، گفت:

آتش‌نشاني حتي يك مانور هم در ساختمان برگزار كرد اما گوش شنوايي براي تذكرات وجود نداشته است. نظر مهدي چمران به‌عنوان رئيس شوراي شهر تهران نيز اين بود كه اولويت‌ها بايد جايگزيني هر‌چه سريع‌تر تجهيزات آتش‌نشاني باشد كه در اين حادثه آسيب ديده‌اند. وي گفت: از روز گذشته از مسئولان سازمان آتش‌نشاني خواسته‌ايم كه ليستي از اين تجهيزات جمع‌آوري كنند تا در شورا نسبت به تأمين اعتبار آن و ابلاغ به شهرداري اقدام شود.

  • بودجه ۱۷هزار و ۹۰۰ميليارد توماني شهرداري تهران

ديروز شوراي شهر تهران بودجه سال ‌آينده شهرداري تهران را ۱۷هزار و ۹۰۰ميليارد تومان تصويب كرد. اين درحالي است كه بودجه پيشنهادي از سوي شهرداري تهران ۱۸هزار و ۴۸۹ميليارد تومان بود. بر اين اساس بودجه سال۹۶ نسبــــت بـــه سال۹۵ تنها ۲۰ميليارد تومان يعني زير يك دهم درصد رشد كرده است.

به گزارش همشهري، عليرضا دبير، رئيس كميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر در جريان بررسي بخشي از درآمدها و منابع لايحه بودجه سال۱۳۹۶شهرداري تهران، سازمان‌ها و شركت‌هاي تابعه گفت: قرار بود امسال درآمد حاصل از عوارض ماليات بر ارزش افزوده ۳هزار و ۳۰۰ميليارد تومان باشد.

در هشت ماهه امسال ۲۵۰۰ميليارد تومان محقق شد اما به‌دليل مصوبه اخير مجلس و دولت با ۱۴۰۰ميليارد تومان كاهش مواجه شديم بر اين اساس پيش‌بيني ما براي سال آينده به جاي ۴هزار ميليارد تومان به ۲هزار و ۴۷۱ميليارد تومان رسيده كه يعني ۱۶۰۰ميليارد تومان از ميزان درآمد پايدار ما به‌دليل مصوبه مجلس و دولت كم شده است. دبير در مورد عوارض ساختماني نيز گفت: در بحث زيربنا ۲۶۰ميليارد تومان و در بحث پذيره نيز ۵۲۲ميليارد تومان درنظر گرفتيم.

وي گفت: ديوان عدالت اداري نيز درآمد پايدار ما را در ۲رديف كم‌كرده، يكي عوارض نقل و انتقال ملك و ديگري عوارض نقل و انتقال حق امتياز كه باعث شد دراين حوزه نيز ۲۷ميليارد تومان از دست بدهيم. وي درباره عوارض توسعه قطار شهري و حمل‌ونقل ريلي و بحث ۲درصد و كمك از محل فرش طرح ترافيك نيز به رقم ۱۲۰ميليارد تومان اشاره كرد و در توضيح رديف درآمدي بعدي گفت: قرار است ۴۰۰ميليارد تومان از محل فروش طرح ترافيك درآمد براي شهرداري حاصل شود.

دبير با ابراز تأسف بابت اينكه دولت و مجلس در بحث سوخت نيز رديف درآمدي پايدار شهرداري را كاهش دادند، گفت: پيش‌بيني ما براي سال۹۵ از اين محل ۲۵۰ميليارد تومان بود كه در هشت ماهه امسال ۱۴۰ميليارد تومان محقق شد اما متأسفانه ۴۰درصد كاهش داريم و براي سال آينده نيز به جاي ۳۵۰ميليارد تومان درآمد ۱۵۰ميليارد تومان ديديم. عليرضا دبير تأكيد كرد: از آنجايي كه شهرداري تهران در پرداخت سررسيد اقساط وامش در سال‌جاري به خوبي عمل كرد به‌نحوي كه در سال‌جاري ۲هزار و ۵۵۰ميليارد تومان وام برگشت داد بنابراين اجازه داديم كه سهم وام شهرداري براي سال آينده به جاي هزار ميليارد توماني كه خودشان پيشنهاد داده بودند، ۱۲۰۰ميليارد تومان بتوانند وام بگيرند.

رئيس كميسيون برنامه و بودجه دركل سهم بودجه نقد و غيرنقد را در بودجه سال آينده شهرداري تهران برابر ۶۵٫۴ بودجه نقد و۳۴٫۶درصد نيز غيرنقد اعلام كرد و گفت: مبلغ ۵۸۹ميليارد تومان از درآمدهاي ناپايدار شامل عوارض پروانه، تراكم مجاز، تثبيت و تغيير كاربري كم شده و مبلغ ۲۳۰ميليارد تومان نيز از محل درآمد ناپايدار بابت املاك كم شده است. اعضاي شوراي شهر تهران هم پس از دريافت اين گزارش، بر تمركز بودجه شهر در رديف درآمدهاي پايدار و وصول مطالبات شهرداري تاكيد كردند.

  • راه‌اندازي سامانه جامع مصوبات شورا

يكي از دستورات جلسه ديروز رونمايي از سامانه جامع مصوبات شوراي اسلامي شهر تهران بود. در اين‌باره پرويز سروري، رئيس كميسيون نظارت و حقوقي شوراي شهر گفت: با راه‌اندازي اين سامانه قابليت دسترسي براي اعضاي شوراي شهر تهران و عموم مردم به مصوبات شوراي شهر به‌صورت دقيق و سريع فراهم شده است.

به گفته سروري، كاربران با درج عنوان يا حتي جست‌وجوي يك كلمه به‌راحتي مي‌توانند به مصوبه مدنظرشان دسترسي پيدا كنند ضمن اينكه اين سامانه قابليت اين را دارد كه كشوري و ملي باشد و تمام شوراهاي سراسر كشور مي‌توانند از اين ظرفيت فراهم شده استفاده كنند. به گفته وي، تعداد ۳هزار و ۹۴۳ مصوبه شوراي شهر از ابتداي دوره اول تا اواسط دي‌ماه امسال وارد سامانه شده است.


You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *