پیشگیری از آسیب‌های بزرگ اجتماعی در ورودی‌های شهر
پیشگیری از آسیب‌های بزرگ اجتماعی در ورودی‌های شهر

در گيرودار جمع‌آوري و ساماندهي اين افراد كه سال گذشته طي چند مرحله به اجرا درآمد اعلام شد كه حدود ۶۰درصد اين افراد از ديگر شهرها به پايتخت آمده‌اند. تعدادي از آنها به شهرهاي خود بازگردانده شده و آنجا در موردشان تصميم‌گيري شد. تهران بزرگ و پرجمعيت جاي خوبي براي زنان و مردان آسيب‌ديده و معتاد و كارتن‌خواب است تا ديده نشوند. تعدادي از اين افراد هم به‌دليل مشكلات اقتصادي به تهران كوچ مي‌كنند تا شايد كار و درآمدي كسب كنند. بعضي‌ها به صورت خانوادگي راهي تهران مي‌شوند و مجبورند در مناطق پرآسيب شهر يا حاشيه‌هاي اطراف پايتخت زندگي كنند كه خودش دنيايي از آسيب‌هاست و كودكانشان را تهديد مي‌كند. برخي ديگر هم به تنهايي عازم تهران مي‌شوند به اميد شغل و درآمد بهتر كه متأسفانه بعضي از اين مهاجران اقتصادي، گرفتار آسيب‌هايي نيز مي‌شوند. هرچند تدابيري براي پيشگيري از آسيب ديدن اين جويندگان كار و در راه ماندگان انديشيده شده است.

  • مبادي ورودي تحت نظارت است

پايانه‌هاي اتوبوس بين شهري و ايستگاه راه‌آهن، ‌اصلي‌ترين مبادي ورودي معتادان و آسيب‌ديدگان اجتماعي به پايتخت است. در همين نقطه مي‌توان اقدامات مؤثري براي كاهش آسيب‌ها و پيشگيري از آنها انجام داد. از اوايل دهه ۸۰ با راه‌اندازي مراكزي تحت عنوان خانه سبز و سپس مددكار شهر، آسيب‌ديدگاني كه قصد ورود به تهران يا خروج از شهر را داشتند شناسايي شده و اقدامات لازم در موردشان انجام مي‌شد. اين مراكز از دهه ۹۰ با عنوان پايگاه خدمات اجتماعي شهرداري فعاليتشان را ادامه داده‌اند. كار اصلي اين پايگاه‌ها شناسايي دختران و پسران كار و خيابان و فرار و ارجاع آنها به خانواده يا بهزيستي و البته استمرار تعامل براي رفع يا كاهش مشكلات است. مددكاران اين پايگاه‌ها كه در پايانه‌هاي غرب و جنوب و ايستگاه راه‌آهن قرار دارند توانسته‌اند در سال گذشته ۱۰۶دختر و ۱۷۹پسر فرار و كار را شناسايي كنند. به‌عبارت بهتر سال گذشته ۲۸۵دختر و پسر از سقوط به ورطه گسترده‌تر آسيب‌هاي اجتماعي در امان ماندند. ۲۸۵دختر و پسر از احتمال تبديل‌شدن به معتاد و كارتن‌خواب جان سالم به در بردند و حداقل مساوي با همين عدد افراد ديگري را دچار نكردند. از ديگر سو با شناسايي و جلوگيري از ورود دختران فرار، از احتمال تولد نوزادان معتاد و نامشروع در آينده نزديك هم كاسته شده است.

  • وضعيت دختران شناسايي‌شده در سال ۹۵

سال گذشته از مجموع دختران شناسايي‌شده ۵۰درصد به بهزيستي منتقل شدند و ۲۹درصد به خانواده بازگشتند. تعدادي به‌دليل همراه داشتن مواد‌مخدر تحويل كلانتري شدند و برخي ديگر به‌دليل شرايط خاص تحت مشاوره قرار گرفته يا راهي سامان سراي لويزان شدند. در خوداظهاري اوليه دختران دليل فرار آنها از خانه و شهرشان به اين ترتيب اعلام شد: آشنايي با جنس مخالف در فضاي مجازي و قرار با وي، بي‌توجهي والدين، ضرب و شتم توسط والدين يا سرپرست، تعداد بسيار اندكي هم توسط محارم خود مورد تعرض قرارگرفته و سپس به قتل تهديد شده بودند. بيشترين اين دختران در رده سني ۱۶تا ۲۰سال بودند. ۲كودك زير ۱۰سال نيز در ميانشان شناسايي شدند و ۴نفر هم بدون سرپرست تشخيص داده شدند. برخي از موارد شناسايي شده قصد خروج از تهران را داشتند و تعداد قابل‌توجهي نيز از ديگر شهرها درحال ورود به تهران بودند. در ميان پسران نيز ۱۲۷نفر كودك كار بودند و ۵۴مورد كودك فرار شناسايي شدند.

  • افزايش پايگاه‌هاي خدمات اجتماعي در سال‌جاري

هم‌اكنون ۹پايگاه در شهر تهران قرار دارد كه ۳ مورد آنها در ترمينال‌ها و ايستگاه راه‌آهن است. پايگاه‌هاي داخل محله كار اصلي‌شان افزايش مشاركت اجتماعي و تلاش براي توسعه محلي است. قرار است در سال‌جاري ۴پايگاه جديد در محله‌هاي پرآسيب مناطق ۴، ۹، ۱۰و ۱۷راه‌اندازي شود. پايگاه ترمينال شرق هم سال گذشته به‌دليل تعداد بسيار كم دختران فرار در اين محدوده تعطيل شد.


You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *