تعویض کاتالیست؛ راه قبولی خودروها در آزمون معاینه فنی
تعویض کاتالیست؛ راه قبولی خودروها در آزمون معاینه فنی

تنها در سال ۹۵تعداد جريمه‌هاي صادر شده از سوي پليس براي خودروهاي فاقد معاينه فني به ۶۰۰هزار فقره رسيد و طي ماه‌هاي اخير نيز بالغ بر ۲۰۰هزار جريمه صادر شده و اين عدد تا پيش از مهرماه كم و كمتر مي‌شود.از سويي از ابتداي مردادماه استانداردهاي معاينه فني طي دستور هماهنگ در كل كشور به روز شد.

معاينه فني در مجموع بر ۲نكته اصلي تمركز مي‌كند كه نخست بحث ايمني خودرو و دوم آلايندگي آن است. معاينه فني با حدود جديد كه از ابتداي مرداد اجرايي شد روي آلايندگي خودروها سختگيرانه‌تر عمل مي‌كند. اين در حالي است كه در فاز نخست حدود مجاز در دور موتور پايين لحاظ شده بود و در مرحله بعد كه مراكز معاينه فني ارتقا پيدا كردند موارد جديد براي آلايندگي خودرو در دور موتور بالا هم لحاظ مي‌شود.

  • افزايش ۳۰درصدي مردودي‌ها

در روزهاي نخست اجراي حدود جديد معاينه فني، مردودي در تست‌هاي معاينه فني از ۸درصد به ۳۸درصد افزايش يافت و اگر حدود جديد در دور موتور بالا اعمال شود ۷۵درصد مراجعات با مردودي مواجه خواهند شد. سيدنواب حسيني منش، مديرعامل ستاد مركزي معاينه فني شهر تهران در اين‌باره گفت:‌ ‌در روز اول اجراي حدود جديد در مراكز معاينه فني شهر تهران ۱۱۰۰خودرو به‌دليل آلايندگي بالا در تست‌ها رد شدند و موفق به اخذ معاينه فني نشدند. بدين‌ترتيب با اجراي دستورالعمل جديد كه از سوي سازمان حفاظت محيط‌زيست اعلام شده، بايد هر خودروي بالاي ۸۰هزار كيلومتر كاركرد،

پيش از اقدام به معاينه فني، كاتاليست خودروي خود را تعويض كند. كاركرد كاتاليست خودرو در شرايط عادي ۸۰هزار كيلومتر است كه اين ميزان پيمايش براي كاركرد كاتاليست منوط به سوخت با كيفيت است. كاتاليست قطعه‌اي‌ است كه در مسير خروج دود از اگزوز نصب مي‌شود تا ميزان آلايندگي خودرو را به كمترين حد ممكن كاهش دهد. در شرايطي اين قطعه بايد در هر خودرو باشد كه در شهري مثل تهران بيش از ۳ميليون خودرو در حال تردد هستند و در كمترين زمان ممكن مي‌توانند آسمان آبي شهر را دودي رنگ كنند.

  • سال‌هاي دور از كاتاليست

طي سال‌هاي دهه ۸۰در زمينه ارتقاي كيفيت خودرو و به‌منظور كاهش آلودگي هوا، خودروسازان مكلف به رعايت استاندارد يورو ۲شدند كه براي استاندارد يورو ۲نصب كاتاليست اجباري شد. در پي اين تغيير استاندارد يورو‌۴نيز از سال‌هاي دهه ۹۰اجباري شد. اين تغيير از يورو۲به يورو۴البته بدون كمترين نوسازي زيرساخت‌ها صورت گرفت و موجب شد هيچ‌گونه نظارتي بر اين مهم صورت نگيرد. از طرفي براي قطعه‌اي حياتي نظير كاتاليست نيز كمترين نظارتي صورت نگرفت. در كشورهاي آمريكايي و اروپايي كاتاليست خودرو تا زماني كه خودرو گارانتي دارد بدون هزينه تعويض خواهد شد.

همچنين در اين كشورها گارانتي معمولا ۸سال است اما برخي از خودروسازان تا زماني كه وسايل نقليه تردد دارند خودرو را گارانتي مي‌كنند. در كشورهاي خارجي تعويض كاتاليست هيچ هزينه‌اي ندارد و نبايد بهاي تعويض كاتاليست را مردم بپردازند. پس از ۸سال نيز يك خودرو فرسوده محسوب مي‌شود و طبق شرايط آساني يك خودرو نوسازي مي‌شود.

اما در كشور ما متأسفانه خودروسازان به‌دنبال سودجويي بوده و خودروي توليدي را (بر مبناي قانون هواي پاك، ‌مصوب ارديبهشت ۹۶) تنها ۲سال گارانتي مي‌كنند كه مدت آن بسيار اندك است. در پي اين دو سال، خودروي بي‌كيفيت دچار نواقص متعدد مي‌شود و در مقابل نيز كاتاليست خودرو گارانتي ندارد و هزينه‌هاي سنگيني را بر دوش مشتريان خود مي‌گذارد. براساس قيمت بازار استوك لوازم خودرو، قيمت كاتاليست براي خودرويي نظير پرايد حدود ۱۵۰هزار تومان است و در خودروهاي ميان رده تا ۵۰۰هزار تومان افزايش مي‌يابد و در خودروهاي مدل بالا نيز رقم به ۲تا ۵ميليون تومان مي‌رسد.


You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *