مناطق‌ تهران نباید عوارض‌ یکسان پرداخت کنند
مناطق‌ تهران نباید عوارض‌ یکسان پرداخت کنند

در برخي از شهرها حتي براي مديريت تردد، شهروندان با پرداخت عوارض اجازه عبور از بعضي شريا‌ن‌ها و بزرگراه‌هاي خاص درون‌شهري را مي‌يابند و بدين ترتيب سهمي در اداره هرچه بهتر شهر دارند. حال اين دست موارد در ساير حوزه‌ها به ويژه در ساخت‌وساز هم اعمال مي‌شود. البته كه عوارض دريافتي بسته به موقعيت جغرافيايي يك‌شهر تغيير مي‌كند.

شهردار تهران نيز در نشست خود با تعدادي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به اين مسئله اشاره كرد. از نظر نجفي، ميزان عوارض نوسازي در هر منطقه بايد متفاوت باشد. يعني نبايد ميزان عوارض يك خانه در جنوب تهران با خانه‌اي در شمال تهران يكي باشد. اساسا وقتي كه قيمت متوسط يك مترمربع آپارتمان در شمال شهر ۷٫۵برابر مناطق ديگر است پس عوارضش نيز بايد متفاوت باشد. وي در ادامه سخنانش از تمايل زياد مديريت قبلي شهر به تصدي‌گري انتقاد كرد و گفت: دخالت بي‌رويه مديريت شهري قبلي تهران در مسائل غيرمرتبط شهر را دچار بي‌انضباطي كرد از همين رو اعلام مي‌كنم كه درنظر داريم ميزان تصدي‌گري‌ها در شهرداري‌ را كاهش دهيم و به سمت تسهيل‌گري در كارها حركت كنيم.

نجفي در اين‌باره از واگذاري پروژه‌ها به بخش خصوصي سخن گفت و افزود: يكي از اولويت‌هاي ما در شهرداري توجه به برون‌سپاري و واسپاري امور است، يعني تلاش خواهيم كرد بخشي از كار را به بخش خصوصي واگذار كنيم و در حوزه واسپاري نيز در برخي از امور دخالت نكنيم. شهردار تهران در نخستين نشست خود با اعضاي كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس شوراي اسلامي به تشريح مشكلات مختلفي پرداخت كه شهر تهران را دچار بي‌قوارگي و اداره آن را با مشكل مواجه ساخته است.

محمدعلي نجفي دليل اصلي بي‌قواره شدن تهران را عدول از دو سند بالادستي طرح جامع و طرح تفصيلي شهرتهران عنوان كرد و افزود: ساخت‌وسازها در تهران از چارچوب اين دو طرح كلي خارج شده و تهران را با بدقوارگي مواجه ساخته است. وي با ضعيف و نامطلوب خواندن شيوه مديريت هزينه‌ها در شهرداري دوره قبل گفت: مشخص است كه اقدامات شهردار قبل با حساب، برنامه و انضباط پيش نرفته‌اند مثلا شهرداري تهران با تنها ۱۶هزار پست سازماني اما ۶۸هزار و ۴۰۰كارمند رسمي و قراردادي دارد كه با احتساب تعداد كارگران و نيروهاي پيمانكار، تعداد كاركنان شهرداري به بيش از ۱۲۰هزارنفر مي‌رسد.

از يك طرف شمار بالاي كارمندان و از طرف ديگر كاهش ۲هزار ميليارد توماني درآمد شهرداري تهران از محل ماليات بر ارزش افزوده به گفته نجفي مهم‌ترين مشكلي است كه كار را براي اداره پايتخت سخت كرده است. شهردار تهران جبران كاهش حدود ۲هزار ميليارد تومان از سهم درآمدهاي پايدار شهر تهران از محل ماليات بر ارزش افزوده را بسيار سخت و حتي غيرممكن دانست و بر ايجاد درآمدهاي پايدار به‌عنوان يكي از اولويت‌هاي اين دوره ازمديريت شهر تهران تأكيد كرد.

  • بدهي ۱۸هزار ميليارد توماني دولت به شهرداري صحيح نيست

محمدعلي نجفي شهردار تهران اظهارات مقامات سابق شهرداري تهران درباره بدهي دولت به شهرداري را نادرست خواند و گفت: طلب ۱۸هزار ميلياردي شهرداري تهران از دولت واقعيت ندارد. براي روشن شدن اين موضوع كميته‌اي مشترك ميان دولت و شهرداري تهران براي تعيين تكليف ميزان طلب واقعي شهرداري تشكيل و حتي مقرر شده بودجه مربوط به شهرداري حداقل براي سال‌جاري پرداخت شود.

شهردار تهران يكي از راهكارهاي برون‌رفت شهرداري از تنگناهاي بودجه را دريافت سهم ۶۰درصدي شهرداري از محل درآمدهاي حاصله از جرايم رانندگي دانست و گفت: در اين زمينه نيز كم‌لطفي‌هايي صورت گرفته و سهم شهرداري پرداخت نشده است؛ ضمن اينكه فاينانس‌هايي كه در قانون بودجه براي شهرداري درنظر گرفته شده است نيز تاكنون محقق نشده‌اند كه حداقل براي سال‌جاري بايد پرداخت شود.

نجفي در ادامه نشست تخصصي با اعضاي كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس درباره آخرين وضعيت «شهيد» تلقي شدن آتش‌نشاناني كه در حادثه پلاسكو به شهادت رسيدند نيز گفت: بنياد شهيد اين موضوع را قبول نمي‌كند كه اين آتش‌نشانان را از نظر معنوي شهيد تلقي كند، اما از نظر مزاياي مادي، پرداخت تمامي اين مزايا از سوي شهرداري تهران تقبل شده تا به خانواده‌هاي اين افراد تخصيص يابد.

  • لزوم افزايش هزينه‌ تردد با خودرو شخصي 

از ديگر مسائلي كه نجفي در نشست خود با نمايندگان مجلس درميان گذاشت مهاجرت بي‌رويه به پايتخت به‌منظور پيدا كردن فرصت‌هاي شغلي بود. شهردار تهران در اين‌باره گفت: يك فرد به راحتي مي‌تواند بدون پرداخت هزينه زياد در پارك‌ها يا خيابان‌هاي پايتخت زندگي و امرار معاش كند، امري كه افزايش جمعيت و بروز انواع مشكلات و آسيب‌هاي اجتماعي را به‌دنبال خواهد داشت.

نجفي همچنين به تردد بي‌شمار خودروهاي شخصي و به‌ويژه لوكس در تهران اشاره كرد و گفت: با نگاهي به تفاوت‌هاي هزينه زندگي در تهران با ساير شهرهاي دنيا، در مي‌يابيم كه زندگي در تهران بسيار كم هزينه است، از همين رو تأكيد مي‌كنم كه لازم است عوارض خودروهاي لوكس افزايش يابد تا بيش از اين شاهد تحميل يك زندگي لوكس به شهر نباشيم. شهردار تهران همچنين خواستار افزايش هزينه استفاده از خودروي شخصي شد به‌نحوي كه شهروندان استفاده از آن را به صرفه ندانند و به استفاده از ناوگان حمل‌ونقل عمومي سوق يابند.


You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *